Stopy w ciąży

zdj. udostępnione przez Life Step

Na stopach opiera się ciężar całego naszego ciała. Gdy jesteśmy w ciąży, to ciężar jest większy, nasze stopy muszą udźwignąć dwie osoby. Co się dzieje z nimi przez okres 9 m-cy? Jak znoszą nagły wzrost wagi i wszelkie zmiany hormonalne, jakie zachodzą w ciele kobiety w czasie ciąży?

    Niejedna z nas w ciąży czuje, jakby stopa jej urosła, przestaje się mieścić w ulubione buty, a do tego zaczyna odczuwać ból kończyn dolnych. Zwiększony ciężar ciała prowadzi do „rozpłaszczenia” stopy w płaszczyźnie obu łuków- podłużnego i poprzecznego. Dodatkowo hormon relaksyna- niezbędny w czasie ciąży i porodu, wśród wielu swoich funkcji powoduje też rozluźnienie więzadeł macicy, żebyśmy mogły urodzić dziecko. Niestety nie działa tylko na macicę, ale na całe nasze ciało. Mamy zwiększoną wiotkość więzadłową, a co za tym idzie- stopy nie są w stanie utrzymać się w prawidłowej pozycji, stąd dużo większe ryzyko powstania palucha koślawego ( halluksa) oraz płaskostopia. Jeśli cierpiałaś na te dolegliwości już przed ciążą, może to prowadzić do ich pogłębienia i zwiększenia dolegliwości bólowych.

    Najczęściej w trzecim trymestrze ciąży wiele kobiet cierpi z powodu opuchlizny stóp i stawów skokowych. Jest to spowodowane gromadzeniem wody w organizmie, co jest całkowicie naturalne, ale bywa nieprzyjemne, powoduje uczucie ciężkości i dolegliwości bólowe.

 Jak możemy sobie pomóc?

     Jeśli chodzi o opuchliznę to możemy zminimalizować dolegliwości poprzez:

– dostosowanie rozmiaru obuwia do zwiększonej powierzchni stopy i nie noszenie za ciasnych butów ( spokojnie, jeszcze się w nie zmieścimy w przyszłości J). Najlepiej też, żeby obuwie było z szerokimi czubkami, aby wszystkie palce mogły się swobodnie zmieścić.

– picie dużej ilości wody- min. 2 litry na dobę oraz ograniczenie spożywania soli,

– częsty odpoczynek, z nogami ułożonymi powyżej poziomu serca, w tej pozycji można też wykonywać proste ćwiczenia stóp, by odprowadzić nadmiar limfy do wyższych partii ciała,

– dobrym sposobem na opuchnięte stopy jest kinesiology taping lub masaż limfatyczny.

– żeby zapobiegać opuchliźnie oraz żylakom powinno się zaopatrzyć w pończochy lub rajstopy kompresyjne ( 1 klasy ucisku  18-21 mmHg).

    Co do „rozpłaszczenia” stóp to dobrze byłoby udać się do fizjoterapeuty specjalizującego się w badaniach  i wadach stóp, aby ocenił ich kondycję i wspólnie ustalicie co dalej robić. Panie z Trójmiasta i okolic serdecznie zapraszam do mojego gabinetu Life Step w Gdańsku Oliwie, ul. Obr. Westerplatte 18/1 (kontakt: fb.com/lifestep.oliwa lub tel.: 507 38 39 00 ).

     Od niedawna na polskim rynku ukazały się wkładki, specjalnie dedykowane kobietom w ciąży-  Footwave Lady Pregna. Specjalna budowa tej wkładki utrzymuje prawidłową pozycję stóp i całego ciała. Dodatkowo stabilizuje piętę i zapobiega nadmiernej pronacji stopy (koślawości ). Zmniejsza też ryzyko wystąpienia halluksów. A odpowiednio dobrane amortyzatory zadbają o wygodę stopy.

     Jeszcze przed ciążą możemy zbadać stopy ( w trakcie oczywiście też J ) i  zaopatrzyć się we wkładki profilaktyczne, żeby utrzymać stopę w prawidłowej kondycji.

      Każda z przyszłych mam powinna nosić wkładki zarówno w ciąży, jak i przez kolejny rok, gdy ciało i więzadła wracają do normy, aby gdy dziecko zacznie już chodzić, móc czerpać radość ze wspólnych spacerów, bez żadnych dolegliwości bólowych J

mama i fizjoterapeutka Alicja Okrój Life Step

Zostaw komentarz