Pielęgnacja skóry w ciąży

Skóra w ciąży wymaga specjalnej troski

Ciąża to szczególny czas dla Twojej skóry. To czas, w którym będzie ona potrzebowała Twojej pomocy.

Oto kilka ważnych informacji o tym, co się dzieje ze skórą w czasie ciąży i jak możesz jej pomóc.

Miej na uwadze, że skóra w czasie ciąży wymaga nieco innej pielęgnacji.  Zmiany hormonalne, zwiększenie masy ciała, powiększający się brzuch i piersi…  To wszystko powoduje, że skóra zaczyna pracować i wyglądać inaczej. Zmiany są nieuniknione. Zazwyczaj skóra tłusta i problematyczna nieco uspokaja się, natomiast skóra sucha wysusza się jeszcze bardziej. Nadmierne przesuszenie i towarzyszący temu świąd często związane są z niedoczynnością tarczycy. Sucha skóra staje się wrażliwsza. Należy o tym pamiętać przy codziennej pielęgnacji.

W każdym wypadku należy skupić się na utrzymaniu jak najlepszej kondycji skóry.

Skóra jest organem peryferyjnym i jego dobrostan nie jest dla organizmu sprawą priorytetową, a już zwłaszcza w ciąży.

Na czym polega ta szczególna pielęgnacja?

Natłuszczanie, nawilżanie, uzupełnianie lipidów w naskórku, zwiększanie elastyczności skóry. Oto twoje zadania! To nie jest skomplikowane. Zwykle wystarczą dwa, trzy kosmetyki, które będą wspierały skórę w tym trudnym czasie. Oto trzy najważniejsze:

  1. Krem dostosowany no nowego typu i rodzaju skóry.

2. Dobrej jakości preparat przeciw rozstępom. Aplikuj go kilkukrotnie zwłaszcza w II i III trymestrze. Delikatnie wmasowuj w skórę na brzuchu i udach. To ważne.  W ciąży mogą pojawić się rozstępy. Mają postać kresek o różowej lub fioletowej barwie. Z czasem bledną i stają się białe lub biało-perłowe, wtedy najtrudniej je usunąć.

Jest kilka przyczyn powstawania rozstępów:

  • mechaniczne – gdy skóra nadmiernie rozciąga się, dochodzi do zrywania się włókien kolagenowych,
  • hormonalne – kortyzol (hormon nadnerczy) wpływa na produkcję kolagenu i strukturę skóry. Jego wysokie stężenie hamuje syntezę kolagenu,
  • wahania masy ciała – nagły wzrost powoduje osłabienie struktury skóry.

W okresie ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, może nakładać się kilka przyczyn powstawania rozstępów. Dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry już od pierwszych tygodni.

3. Krem z filtrem przeciwsłonecznym.

Obok wspomagania prawidłowego funkcjonowania skóry, ważna jest jej ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Pod wpływem hormonów część komórek wytwarzających melaninę pracuje intensywniej, dlatego barwnik wytwarzany jest nierównomiernie. W konsekwencji melanina nierówno się rozkłada.  Ostuda (zwana plamami ciężarnych) może pojawić się na twarzy w drugim trymestrze. Zazwyczaj na grzbiecie nosa, policzkach, czole i/lub nad górną wargą. Jeśli plamy umiejscowione były płytko, przebarwienia te znikają po kilku, czy kilkunastu miesiącach od porodu. Niestety zwykle ostuda pozostaje na dłużej… Stosując kosmetyki z filtrem powtarzaj aplikację co jakiś czas (w zależności od fototypu, skłonności do powstawania plam, pory roku, dnia, nasłonecznienia).

Ciąża to szczególny czas. Dbaj o siebie, o Maluszka i o skórę.

dr Olga Krasodomska

www.naturalsalonspa.pl

tel. 517679713

Od 13 lat jest czynnym zawodowo kosmetologiem.

Doświadczenie zawodowe zdobywała w gabinetach kosmetycznych, klinikach medycyny estetycznej i ośrodkach SPA w Polsce i za granicą. Swój gabinet prowadzi w Gdańsku.

Pracę doktorską z zakresu technologii kosmetyków obroniła na Politechnice Gdańskiej.

Zostaw komentarz