Pielęgnacja skóry w ciąży – odpowiedzi na pytania

dr Olga Krasodomska
  1. Jakich składników unikać w kosmetykach pielęgnacyjnych dla kobiet w ciąży? Na jakich obecność zwracać szczególną uwagę?

Najlepiej unikać tych składników, które wnikają do krwiobiegu. Do najważniejszych należą: olejki eteryczne, witamina A i jej pochodne i ftalany. Inne, które  w tym czasie mogą źle wpływać na fizjologię skóry, to składniki pochodzenia petrochemicznego (wosk parafinowy, olej parafinowy), składniki silnie złuszczające („kwasy”) oraz hydrochinon.

2. Jak prawidłowo dbać o skórę w przypadku problemów tarczycowych – Hashimoto?

W przebiegu choroby Hashimoto, skóra staje się bardzo sucha i w konsekwencji również wrażliwa, najlepiej sprawdzą się kosmetyki, które zawierają różne oleje i woski roślinne, ceramidy oraz lecytynę. Składniki te uzupełniają struktury tzw. cementu międzykomórkowego, w efekcie pomagają skórze wrócić do prawidłowej fizjologii.

3. Co jest bezpośrednią przyczyną występowania ostudy? Czy tylko promieniowanie UV? Dlaczego jedne kobiety mają plamy a inne nie?

Przyczyną powstawania ostudy jest wzmożona produkcja melaniny (pigmentu skóry). Promieniowanie UV stymuluje proces wytwarzania melaniny. Przyczyną wzmożonego (nieprawidłowego, nierównomiernego) wydzielania melaniny są hormony oraz niektóre leki, stany zapalne, zaburzenia pracy tarczycy, wątroby i wiele innych.

4. Jaką konsystencję powinny mieć preparaty, kremy?

Konsystencja jest kwestią najmniej ważną. Równie dobrze sprawdzą się gęste, tłuste kremy, lekkie kremy, jak i oleje. Kluczowy jest skład. W składzie powinny się znaleźć składniki roślinne: masła, woski, oleje. To one powinny stanowić większość składu kosmetyku do ciała. Zwykła „oliwka dla dzieci”, czyli parafina ciekła nie ma żadnych cennych dla skóry składników. Ponadto,  przy regularnym stosowaniu działa wysuszająco na skórę.

5. Co jest przyczyną tego, że skóra w okolicy brzucha u części kobiet szybciej dochodzi do formy niż u innych?

Dwie główne przyczyny to geny i hormony. Bardzo ważnym elementem jest prawidłowa pielęgnacja skóry – nawilżanie, natłuszczanie i delikatne masowanie skóry  (masowanie, czyli głaskanie brzucha przy okazji aplikowania kremu/balsamu). Skóra w dobrej kondycji dużo lepiej znosi rozciąganie, napięcia i naprężenia.

6. Jakie są możliwości pozbycia się białych lub biało-perłowych rozstępów?

W przypadku rozstępów biało-perłowych mówi się o ich zmniejszaniu (zwężaniu), zmniejszaniu ich widoczności, a nie o całkowitym usuwaniu. Usuwanie rozstępów możliwe jest w początkowej fazie tworzenia, kiedy są czerwono-fioletowe. Na biało perłowe rozstępy stosuje się kilka metod: karboksyterapię, mezoterapię, laser, mikrodermabrazję. Kolejność i intensywność zabiegów dobierana jest indywidualnie.

7. Z jakich zabiegów kosmetycznych – w gabinetach kosmetycznych mogą korzystać kobiety w ciąży?

Specjalne masaże dla kobiet w ciąży (o ile nie ma przeciwwskazań), podstawowe zabiegi na twarz, manicure, pedicure, depilacja (wosk, pasta cukrowa).

Oczekujcie kolejnych ciekawych wpisów związanych z pielęgnacją skóry.

Zostaw komentarz