Pielęgnacja skóry niemowląt

Kilka cennych wskazówek, informacji na temat pielęgnacji skóry maluszków od zaprzyjaźnionej z 4mom.pl dr Olgi Krasodomskiej.

Skóra noworodka jest wrażliwa na czynniki zewnętrzne i nie potrafi dobrze się bronić. Nie oznacza to jednak, że potrzebuje dużej ingerencji. W pielęgnacji skóry dziecka należy kierować się zasadą mniej znaczy więcej.

Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji skóry niemowląt i małych dzieci

1. Przegrzewanie – powstają potówki. Należy pamiętać, że w środowisku, gdzie jest ciepło i wilgotno łatwiej o infekcje bakteryjne i grzybicze.

2. Stosowanie „oliwki”, która zawiera parafinę. Jest to pochodna ropy naftowej. Stosowana przewlekle zaburza fizjologię skóry, co w konsekwencji powoduje jej wysuszanie.

3. Nakładanie zbyt dużej ilości preparatów pielęgnacyjnych (kremy, oleje, balsamy). Nakładajmy najmniejszą potrzebną ilość. To samo tyczy się okolicy pieluszkowej. Pupę należy smarować cienką warstwą kremu.  Róbmy przerwy przed nałożeniem kolejnej pieluchy. Skóra i maluszek bardzo to polubią. Jedyną okolicą, na którą nakłada się dużą ilość „oliwki” jest ciemieniucha (zaschnięte żółte łuski na główce). Na rynku dostępne są preparaty na ciemieniuchę.

4. Stosowanie chusteczek mokrych tylko myjących lub tylko nasączonych wodą. Proponuję użyć najpierw mokrej, myjącej chusteczki, następnie chusteczki z samą wodą. Należy pamiętać, ze chusteczki nasączone tylko wodą dają większe tarcie na skórze, wiąże się to z możliwością podrażnienia skóry.

5. Codzienne kąpiele z dodatkiem płynu do kąpieli. Jeśli nie ma upałów, nie jest to konieczne. Dajmy skórze się zregenerować – dodajmy do wanienki odrobinę środka myjącego. Odrobinę albo wcale. 

6. Niespłukiwanie mydła i płynu do kąpieli – związki powierzchniowo czynne (te, które myją) pozostawione na skórze działają dalej. W efekcie mogą powodować wysuszenie skóry.

Powyższe zasady należy stosować zawsze. Jeśli mimo prawidłowej pielęgnacji, skóra maluszka jest przesuszona, należy przyjrzeć się jej bliżej. Coraz częściej u małych dzieci występują objawy charakterystyczne dla atopowego zapalenia skóry (AZS). Przyczyną są geny i tzw. czynniki środowiskowe. Nadmiernie wysuszona skóra, zaczerwienienie i silny świąd to pierwsze sygnały, które powinny zaniepokoić rodziców. U niemowląt i małych dzieci pierwsze objawy pojawiają się na twarzy. Skóra atopików (ciepiących na AZS) jest zawsze wrażliwa i sucha – jest to spowodowane niedoczynnością gruczołów łojowych i potowych. Objawy nasilają się, gdy skóra jest przesuszona i przegrzana.

źródło: Unsplash

Na rynku dostępne są preparaty, które można stosować już od pierwszych dni życia. Łagodzą świąd i zaczerwienienia, odbudowują warstwę ochronną skóry, a także zapewniają odpowiednie nawilżanie. Głównymi składnikami są lipidy, dekspantenol, czy ceramidy, czyli związki, które naturalnie występują w skórze. Preparaty te nie zawierają substancji, które mogłyby podrażniać skórę, np. barwniki, substancje zapachowe, niektóre emulgatory i konserwanty.

Na każdej wizycie kontrolnej lekarz pediatra ogląda skórę maluszka. Jeśli pojawiają się objawy niepokojące – należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Być może krem pielęgnacyjny to za mało i należy zastosować preparat leczniczy.

Jeśli potrzebujesz konsultacji w sprawie doboru odpowiedniej pielęgnacji dla swojego maleństwa skontaktuj się e-mailowo z dr Olgą pisząc na adres
kontakt@naturalsalonspa.pl

Konsultacja jest bezpłatna.

Zostaw komentarz