Jak wygląda proces rekrutacyjny do przedszkoli?

Na bloga

Internetowa rekrutacja do państwowych przedszkoli w Gdańsku zaczyna się 2 marca 2020 roku na platformie edukacyjnej. Harmonogram rekrutacji do przedszkoli  jest ustalany na poziomie regionalnym. Oznacza to, że w całej Polsce nie są to te same terminy, dlatego warto śledzić informacje pojawiające się w urzędach pełniących nadzór nad placówkami przedszkolnymi w danej miejscowości. Sposób prowadzenia rekrutacji może być różny w zależności od np. województwa.

Do przedszkoli w całej Polsce przyjmuje się według poniższych kryteriów ustawowych. Są one brane pod uwagę we wszystkich przedszkolach na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego. W pierwszej kolejności do przedszkola dostanie się:

 • dziecko z rodziny wielodzietnej,
 • dziecko z niepełnosprawnością,
 • dziecko, którego rodzice albo rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnością,
 • dziecko, które wychowuje tylko jeden z rodziców,
 • dziecko, które wychowuje się w rodzinie zastępczej.

Każda gmina może ustalić dodatkowe kryteria. Warto jednak wiedzieć, że o przyjęciu nie decyduje kolejność zgłoszeń. Rekrutacja odbywa się częściowo przez rejestrację elektroniczną ale wniosek papierowy składa się wraz z odpowiednimi dokumentami w placówce pierwszego wyboru. Możemy dopisać również te przedszkola, które bierzemy pod uwagę w przypadku braku możliwości zapisu do przedszkola pierwszego wyboru.

Jeśli dziecko nie dostało się do przedszkola, możemy wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. Jeśli rejestracja odbywała się internetowo rekrutacja uzupełniająca prawdopodobnie będzie przebiegać także w ten sposób. Jeśli w Twojej gminie nie było rejestracji internetowej, sprawdź na stronie urzędu lub gminy gdzie jeszcze są wolne miejsca i kiedy rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca. W przypadku dzieci powyżej 3 roku życia gmina musi wskazać przedszkole w obrębie gminy, do którego zostanie przyjęte Twoje dziecko.

A jak wybrać to najlepsze, najodpowiedniejsze przedszkole?

Warto udać się w kilka miejsc, zobaczyć, porozmawiać, zapytać o różne rzeczy, które mogą być kluczowe dla naszego wyboru.

Przede wszystkim warto wybrać lokalizację odpowiednią dla siebie – na trasie do pracy, blisko domu, blisko pracy – każdy właściwie kieruje się innymi wytycznymi ale coś co powinno zainteresować wszystkich to..

 1. Harmonogram dnia
 2. O której godzinie jest śniadanie oraz inne posiłki /jakie są to posiłki, co jeśli dziecko ma jakieś nietolerancje pokarmowe/?
 3. Czy posiłki przygotowywane są na miejscu, czy dowożone?
 4. Do której godziny dziecko powinno pojawić się w przedszkolu /zwykle ok 9:00 zaczynają się jakieś zajęcia/?
 5. Jakiej wielkości są grupy dzieci?
 6. Czy w otoczeniu przedszkola znajduje się plac zabaw?
 7. Czy są jakieś dodatkowe zajęcia?
 8. Jakie są koszty miesięczne?
 9. Czy praktykowana jest wcześniejsza adaptacja?
 10. Czy dziecko może przynieść swoją maskotkę, lalkę itd.?
 11. Jaka jest niezbędna wyprawka?
 12. O której godzinie jest drzemka?
 13. Czy odbywają się spotkania z rodzicami?
 14. Czy są organizowane jakieś wyjścia/wycieczki – raczej w starszych grupach?

Powinniśmy swoim okiem ocenić przyjazność miejsca, wziąć pod uwagę opinie na jego temat. W końcu bardzo często dzieci większość dnia spędzają właśnie w placówkach. Zadbajmy więc o to, aby trafiły w najlepsze możliwe miejsce.

Mam nadzieję, że informacje okazały się przydatne i trzymam kciuki za wszystkie złożone wnioski – niech zostaną rozpatrzone pozytywnie.

Czy chcesz więcej podobnych wpisów? Interesuje Cię konkretna tematyka? Napisz na asia@4mom.pl

z pozdrowieniami
Mama Asia

Zostaw komentarz